środa, 1 lipca 2020

Dzień 20
Temat: Emocje

Dzień dobry bardzo, tu MINISTERSTWO KOMIKSU.
Rety, jak my się cieszymy, że jesteśmy tutaj z Wami. Bardzo się cieszymy!


Skąd ten nagły przypływ radości? Otóż dzisiaj będziemy mówili o EMOCJACH w komiksie. Narysowaliśmy Pika i Robiego z Ministerstwa Komiksu SZCZĘŚLIWYCH, RADOSNYCH, ZADOWOLONYCH. Zwróćcie uwagę, ile się dzieje na tym rysunku powyżej. Podniesione ręce, otwarta buźka, uśmiechy, zadowolone minki. 100% szczęścia :)

To bardzo ważne, aby postacie, które rysujecie, wyrażały jakieś emocje: radość, smutek, gniew, złość, znudzenie, bo... 
Bez emocji nie ma komiksu!
Oto dowód - poniżej przedstawiamy rysunek, na którym dwie postacie opisują coś strasznego, ale... ich twarze tego nie wyrażają. Zobaczcie sami, co się tutaj dzieje:

Przyznacie, że te twarze są... nijakie. Stańcie przed lustrem i wyobraźcie sobie, że nagle widzicie pożar. Spójrzcie, co się dzieje z twarzą, z ustami, z brwiami! Kiedy bohater informuje nas o tym, że widzi pożar, powinien być przerażony: powinien to krzyczeć, brwi powinny się podnieść. Druga postać, która mówi "To straszne" powinna twarzą wyrażać smutek... Oto prawidłowo narysowane emocje: 

Pamiętacie nasze lekcje o prostocie na rysunku? (LINK / LINK 2). Tak samo jest z rysowaniem emocji. Czasem wystarczą dwie, trzy kreski, aby pokazać skrajne emocje. Skoncentrujmy się w tym momencie na najważniejszej emocji: RADOŚCI. Oto głowa, nos i uszy. Co zrobić, aby pokazać radość na twarzy?
Trzy kreski wystarczą, aby przedstawić radość: uśmiech oraz... dwa małe uśmiechy :)

Zauważcie, że radosne oczy to rzeczywiście dwa (jakby) małe uśmiechy. Sami przyznacie - ta buźka wyraża radość. Oczywiście można tę radość stopniować - oczy szeroko otwarte, uśmiech szerszy... 
Temat emocji w rysunku/komiksie to temat-rzeka. Jutro ciąg dalszy.
Cieszcie się wakacjami!!!
Pozdrawia Was uśmiechnięte i zawsze radosne: Ministerstwo Komiksu