poniedziałek, 27 lipca 2020

Dzień 38
Temat: Co jest między kadrami?

Dzień dobry bardzo, tu Ministerstwo Komiksu.
Pamiętacie naszą piątkowa zabawę? W kwadratach znajdowały się mini-rysunki, jakby fragmenty czegoś większego. My pokolorowaliśmy te fragmenty i zrobiliśmy z nich "święta pod lupą". Każdy kwadrat opisaliśmy. Spójrzcie:
Do takich rysunków można dorysować resztę, jak robiliśmy to w tej zabawie: (LINK), ale można też zostawić w obecnej postaci i stworzyć z tego oryginalny komiks, wymyślając historię, dorysowując dymki. No bo przecież komiks nie musi dziać się tylko w karach - historia toczy się także MIĘDZY KADRAMI.   
Oto fantastyczny przykład - komiks rozpoczynającego swoją przygodę z komiksem Marcina, który zaskoczył mnie, bowiem oprócz historii, która działa się w kadrach, dorysował między kadrami... wspinające się, małe ludziki. Podróż tych "krasnoludków" to odrębna historia, pokazująca, że w komiksie mogą dziać się rzeczy niezwykłe, zaskakujące. Zobaczcie sami - poniżej fragment komiksu Marcina, a obok, w kole, zbliżenie na wspinające się ludziki:   


Podobny zabieg można zastosować w naszej zabawie ze "świętami pod lupą". Przykładowo: między rysunkami-kadrami mogą podróżować elfy, starające się poskładać - uporządkować święta, zanim przyleci Święty Mikołaj...  

Nasz sztandarowy przykład, który bardzo lubimy - oto Robi, biegnie sobie (do sklepu, po taborety). Rysunek "w ruchu" (pamiętacie lekcję o ruchu w komiksie? LINK). Po chwili Robi upada (pamiętacie lekcje o onomatopejach? LINK). Czy wiemy, dlaczego Robi przewrócił się? To jest tajemnica, ukryta w tej małej przestrzeni między karami. To miejsce, w którym uruchamia się nasza wyobraźnia, która dobudowuje, domyśla się, podpowiada.  


Bohaterowie komiksu mogą także wychodzić ze swoich "ciasnych" kadrów, i to dosłownie, tak jak robią to bohaterowie jednego z naszych ulubionych komiksów z roku 1980, czyli "C.j.t.s.d" Magdy i Andrzeja Dudzińskich. Cudownie, że ten komiks jest legalnie dostępny w internecie, zobaczcie sami: (LINK).


Takie wychodzenie poza swoje ramy nazywamy "burzeniem czwartej ściany" - to niewidzialna granica, w tym przypadku, między komiksem a czytelnikiem. Pik i Robi często stosują ten zabieg, zwracając się bezpośrednio do Czytelnika - czyli do Was... :)

Wracając do do komiku "C.j.t.s.d." - spójrzcie na wystające poza kadry dymki, nosy i ręce oraz wychodzących i wchodzących do kadrów bohaterowie. Niezwykła ucieczka ze swojego świata to w tej, komiksowej rzeczywistości, ucieczka poza kadry - fantastyczne rozwiązane, które budzi w nas zachwyt, mimo że komiks ma już ponad 40 lat. Zachęcamy Was do zapoznania się z lekturą całego komiksu Państwa Dudzińskich. 

Pamiętajcie o kadrach w komiksie, ale nie bójcie się wyjść poza kadry!  

Poniżej zapraszamy do zabawy - ćwiczenie z przestrzenią między kadrami i z wychodzeniem poza kadry. Dorysujcie, uzupełnijcie - bawcie się dobrze! 
Ministerstwo Komiksu