środa, 5 sierpnia 2020

Dzień 45
Temat: Zostanę w twoim cieniu...

Dzień dobry bardzo, tu Ministerstwo Komiksu.
Skoro "dzień dobry", to znaczy, że świeci słońce. Jeśli świeci słońce, to znaczy, że rzucamy cień. Dziś będziemy go nie tylko rzucać, ale także rysować. Ale nie będziemy studiowali cienia, rysując martwą naturę (czyli kubka, jabłka i wazonu z zeschłym kwieciem). W końcu to humorystyczne warsztaty komiksowe, prowadzone przez dwóch, narysowanych ludzików: Pika i Robiego z Ministerstwa Komiksu :) Pokażemy Wam, jak my rysujemy cień.  

Po co jest potrzebny cień w komiksie? Odpowiedź jest bardzo prosta - aby rysunek nabrał głębi. Brak cienia sprawia, że rysunek jest płaski. Mimo że świat, jaki kreujemy w naszych komiksach nie jest światem realnym (przykład: Pik i Robi mają wielgachne nosy), to jednak zachowujemy realia świata, w którym żyjemy. Pik i Robi stoją (twardo) na ziemi, bo działa grawitacja. Pik i Robi rzucają cień, bo świeci słońce. Oczywiście, zgodnie z zasadą, że w komiksie wszystko może się wydarzyć, zaś każdy rysownik jest reżyserem i królem swojego dzieła, możecie stworzyć komiks, w którym nie ma grawitacji, nie ma słońca i nie ma cienia. Tylko pamiętajcie, że wtedy musicie ten nowy świat, bez cieni, wymyślić od nowa, aby wszystko miało w nim sens. 

Spójrzcie na rysunek poniżej - cień jest przeciwieństwem słońca. Jest zawsze po drugiej stronie, niż świeci słońce. Czyli cień jest miejscem, gdzie światło nie dociera. Załóżmy, że SŁOŃCE, źródło światła, jest dobrym superbohaterem. Jego odwiecznym przeciwnikiem jest CIEŃ, skrywającym się po drugiej stronie. A my... zawsze stoimy między nimi, zawsze na środku ich placu boju :)


Spójrzcie teraz na trzy przykłady cieniowania, jaki stosujemy.
A - cień jest pojedynczą kreską, znajdującą się po przeciwnej stronie, niż słońce.
B - cień jest zbiorem kilku kresek.
C - cień jest zdecydowaną, czarną "plamą".
Jest jeszcze wersja D, dotycząca cienia na rysunku kolorowym. Najczęściej robimy to w ten sposób, że kolorując np. skórę bohatera, cień zaznaczamy ciemniejszym odcieniem koloru skóry. Oto kolorowy przykład - spójrzcie poniżej - na nosie i na głowie znajdują się pojedyncze kreski (A) plus ciemniejszy kolor skóry. Zaś na ubraniu widzicie zbiór wielu kresek (B) plus ciemniejszy kolor ubrania.  



Wybierzcie swój sposób rysowania cienia lub stwórzcie własny, autorski pomysł. Ważne, aby cień pojawił się na rysunku. Cień uszlachetnia rysunek, dodaje mu głębi, podkreśla przestrzenność.
Poniżej znajdziecie dwa zadania - dorysujcie cień do człowieczka (na nim i na ziemi).   
Teraz dorysujcie cień do drzewa i piłki. Zwróćcie uwagę, ze cień piłki będzie krótszy, niż cień drzewa.
Jeśli macie jakieś pytania, dotyczące cienia (lub inne pytania komiksowe), lub chcecie zaprezentować swoje prace - piszcie do nas śmiało! Jesteśmy na 24 godzinnym dyżurze komiksowym! :) 
Pik i Robi z MINISTERSTWA KOMIKSU

Piszcie tu: