czwartek, 17 listopada 2022

Jak narysować założone ręce? / krok po kroku


Dzień dobry bardzo :)

Oto mała rzecz, która sprawia Wam duże problemy. No bo jak narysować postać, która ma założone / "zawinięte" ręce? Od razu Wam powiem - to tylko tak skomplikowanie wygląda. Można to narysować przy pomocy dwóch... UŚMIECHÓW :)

Przygotujcie sobie:

-kartkę A4

-ołówek i gumkę

-czarny pisak.

Złapcie za ołówek i narysujcie dwa uśmiechy, które przecinają się. Spójrzcie na obrazek poniżej. To takie dwa, przekrzywione uśmiechy...



Te dwa uśmiechy to są właśnie ręce naszego bohatera. Szkicujemy ich "zaplątanie". Część tych linii będzie widoczna, inne znikną, zostaną zakryte i wymazane gumką. Zauważcie na rysunku poniżej, że "pogrubiłem" uśmiechy. To już nie są dwie, pojedyncze linie. Uśmiechy zamieniły się w zaplecione ręce. To nadal jeszcze ołówkowy szkic.



Do tych rąk dorysujcie resztę bohatera: głowę, ramiona oczy itd. Przechodzimy do najważniejszego momentu rysunku - czarnej linii!




I to jest ten moment, kiedy potrzebna jest szczególna uwaga, aby się nie pomylić. Ołówkowe linie wyznaczają nam, gdzie zaplatają się ręce. Teraz uwaga! Zauważcie, że jedna ręka (uśmiech) jest widoczna, druga zaś, mimo że naszkicowana, pozostanie zakryta - nienarysowana! Na końcu tej zakrytej ręki narysujcie wystające palce. Zresztą podejdźcie teraz do lustra i zobaczcie, co dzieje się z Waszymi rękami, kiedy je zapleciecie...
Oczywiście na rysunku zaznaczyłem zagięcia materiałów, dodałem cienie itd. ale najważniejsze w rysunku zaplecionych rak jest:
1. szkic ołówkowy, który...
2. ... podczas rysowania czarną linią służy nam do tego, aby wiedzieć, że niektóre linie będą widoczne, inne zaś schowane. 
Nie jest to trudne, trzeba po prostu trochę poćwiczyć. Mam nadzieję, że to małe ćwiczenie, ten mały przykład pomoże Wam w rysowaniu.
Dobrej zabawy 
życzy
Pan Robert czyli