piątek, 18 września 2020

Dzień 78

Temat: Nie tylko ołówek!

Dzień dobry bardzo, tu Ministerstwo Komiksu.

Jak wiecie, kochamy pracować / rysować ołówkiem. Rodzący się, ołówkowy szkic to dusza komiksu! Później ołówek znika pod warstwą czarnych kresek z tuszu / pisaków / cienkopisów. No właśnie, ale przecież komiks można nie tylko narysować ołówkiem a później czarną linią. Komiks można też namalować lub wykleić...   

Zrobiliśmy mały eksperyment, żebyście zobaczyli, jak trzy różne techniki wpływają na klimat rysunku. Stworzyliśmy bohatera - chłopca z piłką. Naszkicowaliśmy go ołówkiem a później poprawiliśmy czarna kreską. Później pokolorowaliśmy go w komputerze. Oto efekt:  

Jednym słowem - klasyka. Tego samego chłopca jeszcze raz naszkicowaliśmy ołówkiem, a później... namalowaliśmy farbami. Oto efekt: 



W tym przypadku nie użyliśmy czarnych linii, dzięki czemu rysunek jest bardziej "miękki". Zmienił się klimat, zmieniło się nasycenie barw.  

Jeszcze raz naszkicowaliśmy chłopca, ale tym razem stworzyliśmy go z kawałków kolorowego papieru. Wycięliśmy oddzielnie oczy, głowę, spodenki itd. Później wszystko połączyliśmy, naklejając na kartkę. Oto efekt:

Tutaj także czarna linia (naszym zdaniem) nie była potrzebna... 

Zobaczcie, ten sam chłopiec, ten sam bohater, a jednak każdy rysunek jest inny. W zależności od tego, o czym ma być Wasz komiks, możecie wybrać sposób: rysowanie, malowanie, collage (kolaż)... 

Inaczej będzie wyglądał komiks o superbohaterach, inaczej o gąsce, która przechodzi przez rzeczkę. Inaczej będzie wyglądał komiks wojenny, a inaczej przygody na szkolnym boisku... Prawda?

Zanim zaczniecie rysować komiks, zastanówcie się, jaki klimat chcecie stworzyć, o jakim świecie i bohaterze opowiedzieć. Bo czarny cienkopis nadaje się do tworzenia komiksu tak samo dobrze, jak pędzel oraz nożyczki i klej... :)

Ministerstwo Komiksu