poniedziałek, 15 czerwca 2020

Dzień 8
Temat: Rysunki naskalne - ciąg dalszy

Dzień dobry bardzo, tu Ministerstwo Komiksu. 
W piątek mówiliśmy o pierwszych rysunkach (naskalnych - patrz: LINK), stworzonych przez ludzi pierwotnych w jaskiniach. Zadaliśmy Wam pytanie, czy te rysunki są KOMIKSEM? Odpowiedź brzmi: NIE! Dlaczego? Z kilku powodów:
-najważniejsze: brak narracji / ciągu przedstawionych zdarzeń
-rysunki naskalne nie są zamknięte w kadrach, które tworzyłyby historię
-nie mamy bohatera 

Tak więc rysunki sprzed 40 tysięcy lat nie są komiksem, ale... pokazują, jak olbrzymią potrzebę tworzenia / przekazywania informacji przy pomocy rysunku mieli ludzie pierwotni. Mówi się nawet, że to rysowanie po ścianach jaskini było pewnego rodzaju modlitwą. W tym człowieku, żyjącym w jaskini, który chodził ubrany w skóry ze zwierząt, obudziła się potrzeba TWORZENIA / RYSOWANIA, przekazywania wiedzy / informacji o swoim codziennym życiu. 

Zauważcie też, że pierwsi, jaskiniowi rysownicy odnieśli niebywały sukces! Mimo że nie wydali swoich prac na papierze w tysiącach egzemplarzy, to stworzyli rysunki, o których mówimy do dzisiaj, po upływie tysięcy lat! To jest naprawdę wielki sukces, który odnieśli, bo:
-rysowali spontanicznie
-rysowali to, co czuli
-nie bali się rysować
-rysowali tak, jak potrafili.
I to jest bardzo dobra lekcja dla nas wszystkich: rysujcie tak, jak potraficie, nie bójcie się rysować, rysujcie to, co sami przeżywacie. To będzie prawdziwe, szczere, ciekawe. Bądźcie komiksowymi kronikarzami Waszych czasów. Nie trzeba rysować realistycznie - przecież ludzie pierwotni rysowali... hm... "patyczaki" (czyli symbole ludzi). Jeśli nie potraficie inaczej, rysujcie PATYCZAKI! Pomyślcie, jak te Wasze patyczaki urozmaicić - może dodać im kapelusz? Może włosy? Oczy?      

(kliknij w rysunek, aby powiększyć)


40 000 lat temu ktoś narysował na ścianie w jaskini "patyczaka" (symbol człowieka) z dzidą. 
Obecnie, zanim przejdziemy przez ulicę, szukamy znaku drogowego, na którym "patyczak" wskazuje nam, gdzie można bezpiecznie przejść na drugą stronę. Spójrzcie na te dwa rysunki. Widzicie podobieństwa?


Tak naprawdę człowiek od wieków rysuje tak samo. Czy w jaskini, czy na znakach drogowych (czy w logotypach znanych firm) - najpopularniejszym "bohaterem" rysunków człowieka jest "PATYCZAK", czyli najprościej rysowana ludzka postać: kółko-główka, dwa patyczki-ręce, dwa patyczki-nogi, tułów. I już!

Uwaga - aby nie było nieporozumień - znak drogowy, tak jak rysunek naskalny, oczywiście NIE JEST KOMIKSEM! Bo nie ma obok niego innych kadrów. Ale znak drogowy może stać się komiksowym kadrem, jeśli narysujemy obok niego inne znaki drogowe, jako kolejne kadry jakiejś opowieści.   

No to mamy dla Was humorystyczne zadanie: poszukajcie w książkach, w internecie lub na ulicy, jak wyglądają ludzkie postacie na znakach drogowych (jak idą, jadą na rowerze itd.). Narysujcie te ludziki na kartkach lub w swoich zeszytach, a następnie dorysujcie im atrybuty ludzi pierwotnych: dzidy, łuki, bębny itd. Dzięki Waszym rysunkom ludzie na znakach drogowych zamienią się w polujących ludzi pierwotnych. 
Zamieńcie ZNAK DROGOWY w kadr KADR KOMIKSOWY... Dorysujcie ciąg dalszy! 


Teraz stwórzcie z tego "dzikiego" znaku historyjkę. Dorysujcie drugi kadr. Co stanie się na drugim rysunku? Na kogo poluje ludzik ze znaku drogowego? Upolujcie jakiś fajny pomysł!

   

Przy okazji - zawsze, kiedy przechodzicie przez ulicę, patrzcie na znaki drogowe i uważnie rozglądajcie się, czy nic nie jedzie z lewej lub z prawej strony. Dbajcie o bezpieczeństwo na drodze: swoje, swojej rodziny i kierowców. Bądźcie odpowiedzialni!

Pozdrawiamy Was rysunkowo
Do jutra!
Ministerstwo Komiksu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz