piątek, 11 września 2020

Dzień 73
Temat: Czy o komiksie można mówić przy pomocy poezji? - część 5 

Część 1 - tutaj
Część 2 - tutaj
Cześć 3 - tutaj
Cześć 4 - tutaj

Pociąg rusza!!! 


Uwaga, uwaga! Zbliżamy się do ostatniej stacji: POCIĄGOWO! Komiksy gotowe?Zatrzymujemy się na stacji! czekam na czerwony znak od Was... :) Stop!
Wydrukujcie sobie lokomotywę. Weźcie do ręki swoje wagony z oknami-kadrami komiksowymi. Zaproście rodzinę i znajomych do zabawy. Zaraz stwórzymy długi, rysunkowy pociąg. 

Zatrzymujemy się na stacji: POCIĄGOWO! 

Odkładamy wszystkie kredki, ołówki i pisaki. Wstańcie z Waszych miejsc. Zabierzcie swoje komiksowe wagony! Teraz uwaga - łączymy wszystkie wagony! Stańcie obok siebie w taki sposób, aby utworzyć jeden, długi pociąg. Wagon obok wagonu.  

Zabawę w komiksowy pociąg możecie zrobić na szkolnej świetlicy, w domu, na podwórku, na zbiórce harcerskiej...

Uwaga, uwaga. Odjazd ze stacji POCIĄGOWO!  

Lokomotywa prowadzi, reszta wagonów musi dotrzymać jej tempa. Ruszajcie. Po kilku lekcjach rysowania czas na odrobinę ruchu :) Ważne, aby “podróż” narysowanym wspólnie pociągiem przebiegała zgodnie z rytmem, opisanym w wierszu, a więc na początku jak żółw ociężale”. I coraz szybciej, “i biegu przyśpiesza”. Jeśli zabawa odbywa się w szkole, proponuję, aby na początku jechać dookoła sali lekcyjnej, ale później wyjechać poza małą salę i wjechać pociągiem na korytarz szkolny / na korytarz domu kultury, aby “rozwinąć skrzydła”. Jeśli pogoda dopisuje, można też wyjechać na pole / boisko szkolne. Warto podczas podróży czytać wiersz Tuwima "Lokomotywa", dopasowując się do niego.  Kiedy wiersz się kończy, kończy się też podróż. Brawo! 
Gratuluję Wam, że stworzyliście tak niezwykły, komiksowy pociąg, który się nie rozłączył w trakcie podróży. I który jest najdłuższym, komiksowym pociągiem świata. Gratulacje dla uczniów. Czas na odpoczynek... oraz czas na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć z długim, narysowanym pociągiem - ewentualnie - można zrobić sobie zdjęcie w dużym pociągu, przygotowanym z wielkiej tektury (przykładowe zdjęcia - poniżej). 

Dobrej zabawy 
Ministerstwo Komiksu
ps
uwaga, uwaga - na końcu tego tekstu (za zdjęciami) znajdziecie POCIĄGOWE CIEKAWOSTKI! 
Warto zerknąć!



POCIĄGOWE CIEKAWOSTKI: 

-pociąg (nie napędzany siłą mięśni ani zwierząt - ma 187 lat / pierwszy pociąg parowy ruszył w WIELKIEJ BRYTANII / w 1830 roku na trasie Liverpool-Manchester. 

-na terenie DZISIEJSZEJ Polski (wtedy Prusy) pierwszy pociąg pojawił już 12 lat później, w 1842 roku / między Wrocławiem a Oławą 

-najszybszy polski pociąg: PENDOLINO: 200 km/h (ale jego rekord to: 293 km/h) 

-najszybszy pociąg na świecie: FRANCJA CZY JAPONIA? Jak sądzicie?  

Francja: TGV (czytamy: TŻW) pędzi z prędkością codzienną: 320 km/h  
(ale rekord to: 574km/h) 

Japonia: Shinkansen – z prędkością 300 km/h (ale rekord świata to: 581 km/h).   

-NAJDŁUŻSZA kolej na świecie – TRANSSYBERYJSKA – z Moskwy do Władywostoku. Długość linii to 9300 km.  
Przebiega przez 8 stref czasowych  
Jedzie się 144 godziny – 6/7 dni. Kolej świętowała 100-lecie.  

-NAJBARDZIEJ MALOWNICZA podróż pociągiem: Szkocja / 164 mile z Glasgow / ta sama linia w LECIE działa jako: HOGWARTS EXPRESS / zdjęcia z tej trasy pojawiają się w filmie o Harrym Potterze. 

-NAJWIĘKSZY PRZEWOŹNIK na świecie / KOLEJE INDYJSKIE. Dziennie: 18 milionów pasażerów i 2 miliony ton ładunku 

-NAJDŁUŻSZY MOST W POLSCE – im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu / ma 11 przęseł, długość to 1098 metrów,    

-NAJBARDZIEJ RUCHLIWA STACJA W POLSCE / Warszawa Zachodnia / dziennie 1028 pociągów!  (osiem peronów, dobudowują jeszcze jeden)!  

-Holendrzy w marcu świętują TYDZIEŃ KSIĄŻKI (tradycja od 1932 roku) – podczas tego święta, kiedy pokażesz specjalną książkę w pociągu, jest ona traktowana jak BILET / wspierają w ten sposób czytanie w pociągach.  

-jedna z NAJWYŻEJ położonych kolei na świecie znajduje się w PERU / współautor tej linii: Polak Ernest Malinowski. Cud świata techniki,   

-Orient Express / słynny pociąg Paryż-Stambuł Turcja / luksusowy, odrestaurowany / kiedyś podróżowali nim dyplomaci, arystokracja i politycy / ten pociąg znalazł się w książce Agata Christie „Morderstwo w Orient Expresie”. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz